Jest to program edukacyjny finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem programu rządowego jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Laboratoria Przyszłości koncentrują się na umiejętnościach matematycznych, naukach przyrodniczych, technologii i inżynierii, co wpłynie na wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny w naszym kraju. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Nasza szkoła również bierze udział w programie. Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju praktycznych umiejętności naszych uczniów.
Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt: drukarka 3D, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, stacje lutowniczą z gorącym powietrzem, kamerę przenośną cyfrową, mikroporyt, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofon kierunkowy, Gembal, gogle wirtualne, robot planetarny , blender oraz klawiaturę bezprzewodową. Łączna wartość projektu to 60 000,00 zł.
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać ukryte talenty, rozwijać kompetencje przyszłości w zakresie nauk przyrodniczych, robotyki, technologii i inżynierii.
Sprawozdania
W październiku ramach zajęć z ceramiki w klasie VI uczniowie wykorzystali robot wielofunkcyjny zakupiony w ramach Programu "Laboratoria przyszłości".
Za pomocą robota dzieci sporządziły masę solną, z której w dalszym etapie wykonały różne zwierząta, przedmioty, owoce, warzywa itp.
Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
mgr inż. Lucjan Pająk
Uczniowie klasy 2 zapoznali się z budową urządzenia pozyskanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości jakim jest aparat fotograficzny. Oglądali i nazywali poszczególne jego części.
Uczniowie klasy 2 zapoznali się z budową urządzenia pozyskanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości jakim jest blender. Oglądali i nazywali poszczególne jego części zgodnie z rysunkiem w instrukcji. Omówione zostało również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego.
Wykorzystanie
sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości do zrobienia zdjęć
podczas klasowych mikołajek.
W ramach realizacji programu wykorzystano aparat fotograficzny do
dokumentowania:
WRZESIEŃ
14.09.2024r. - warsztatów historycznych,, Historia szkolnictwa w
Stryszowie od XVI do XX wieku", które odbyły się w Dworze w Stryszowie - U. MIKA
19.09.2024r. - wycieczki do Zakopanego dla klas 7 i 8. - U. MIKA, U.
BIZOŃ
PAŹDZIERNIK
8.10.2024r. - wycieczki do teatru do CKiF w Suchej Beskidzkiej na spektakl ,, Zemsta" - U. MIKA , U.BIZOŃ
18.10.2024r. - wycieczki do Oświęcimia dla klasy 8. - U. MIKA, U.
BIZOŃ