Przygody z teatrem Kamishibai

Od października 2021 do stycznia 2022r. w naszej świetlicy szkolnej realizowana była  innowacja pedagogiczna „Przygody z Teatrem Kamishibai”.

Głównym celem innowacji było zapoznanie dzieci z japońskim Teatrem Kamishibai oraz stworzenie przez nich opowiadania i zaprezentowania go innym dzieciom. Program powstał, aby umożliwić dzieciom bliższy kontakt z literaturą dziecięcą przedstawioną w mało znanej formie- „papierowego teatrzyku”.Pracę z dziećmi rozpoczęto od prostych form literackich, a skończono twórczością własną dzieci. To była wspólna praca nad analizą tekstu literackiego, słowem oraz tworzeniem baśni w postaci rysunków. Zajęcia prowadzone były w formie pracy zespołowej. Realizacja niektórych zadań przyjęła formę pracy indywidualnej. Program pozwolił dzieciom zaprezentować swoje talenty. Na pierwszych zajęciach uczniowie zostali zapoznani z historią Kamishibai oraz opowiadaniami: Groszek, W lustrzanej sali, Legenda o Skarbniku, Mój przyjaciel Kemushi, Leszy – opiekun puszczy,Trzeba będzie.

Na następnych zajęciach uczniowie zdecydowali jaka baśń zilustrują. Ich wybór padł na „Królową śniegu” Hansa Christiana Andersena. Samodzielnie wykonano ilustracje, opracowano tekst oraz  zaprezentowano baśń innym uczniom. Najbardziej w projekt  zaangażowani byli chłopcy z klasy II. To oni wykonali większość rysunków do baśni, które możemy podziwiać w naszej świetlicy.